Avatud teadus

Avatud teadus on liikumine, mille eesmärk on muuta teadus avatumaks, kättesaadavamaks, tõhusamaks, demokraatlikumaks, ning koostööl põhinevaks, kasutades tänapäevast e-taristut.

Vabalt kättesaadavad teaduspublikatsioonid, mis hõlmavad muu hulgas eelretsenseeritavaid väljaandeid, ajakirjaartikleid ja raamatuid, uurimisaruandeid ja konverentsitöid.

Teadustöö käigus kogutud andmed, mis tehakse avatud juurdepääsuga kättesaadavaks.

Jagatud teadustaristu, mis on vajalikud avatud teaduse toetamiseks ja erinevate kogukondade vajaduste teenimiseks. Siia alla kuuluvad repositooriumid (Repositories), avatud laborid (Open Labs) ja avatud riistvara (Open Hardware). 

Kasutatakse avatud lähtekoodiga tarkvara ja avatud lähtekoodiga tarkvara kasutavat riistvara.

Jagatakse infot teadusuuringu läbiviimisel kasutatud meetodite, vahendite ja analüüsi kohta.

Kvaliteet tagatakse läbipaistva ja jälgitava eelhindamise protsessiga.

Üldkasutatavad avatud litsentsiga avalikustatud õpetamise, õppimise ja uurimismaterjalid - digitaalses või muul viisil - mis võimaldab tasuta juurdepääsu, kasutamist, kohandamist ja jagamist.

Teadustulemused tehakse avatud litsentsidega kättesaadavaks uute toodete ja teenuste loomiseks.

Vabatahtlike osalemine teadusprojektides.

On tava rahastada teadusprojekti või ettevõtmist, kogudes raha paljudelt inimestelt.

On tava teha kogu uurimisprojekti esmane kirje originaalkujul veebis avalikult kättesaadavaks. 

Avatud teaduse märk

Enlight Rise Avatud teaduse tööriist teadlastele

Selle tööriistakomplekti eesmärgiks on pakkuda olulist teavet ENLIGHT partnerülikoolidega seotud teadlastele, tudengitele ja teistele isikutele avatud teaduse (OS) kohta, keskendudes avatud juurdepääsule (OA) ja uurimisandmete haldamisele (RDM). Samas on tööriist sobilik kõikidele teadlastele ja huvilistele Avatud teadusest ja teadusandmete haldamisest põhiteadmiste omandamiseks.

Alustava teadlase juhend

Alustavad teadlased on oluline lüli üleminekul avatud teadusesse, seetõttu on see juhend suunatud doktorantidele, teadusmagistri üliõpilastele ja karjääris algusjärgus olevatele teadlastele.

Avatud teaduse koolitusjuhend

Antud käsiraamatu fookus ei ole avatud teaduse ideede levitamisel, vaid näitab, kuidas neid ideid kõige tõhusamalt levitada.

Avatud teaduse pass – praktiline juhend doktorantidele

Avatud teaduse pass on juhend, mis on loodud iga valdkonna doktorantidele ning igaks uurimistöö etapiks, alates teadusliku lähenemise arendamisest kuni uurimistulemuste levitamiseni. See pakub valiku tööriistu ja parimaid tavasid, mida saab otse rakendada, ning on suunatud kõigi erialade noorteadlastele.