DataCite

DataCite on ülemaailmne andmekeskuste, ülikoolide ja teiste teaduslike uurimisasutuste võrgustik, mis pakub teenuseid ja tuge teadlastele, andmekeskustele, kirjastajatele ning teadustöö rahastajatele. DataCite’i vahendusel on võimalik leida, identifitseerida ning tsiteerida teadusandmeid ning teisi uurimisobjekte.

DataCite võrgustiku ühiseks huviks on tagada, et teadustulemused ja ressursid oleksid avalikult kättesaadavad ja ühendatud, et nende taaskasutamine edendaks teadmisi nii praegu kui ka tulevikus eri teadusharudes ja nende vahel. Teadustegevuse tõhustamiseks võimaldatakse püsivate identifikaatorite (PID) loomist ja haldamist, integreeritud teenuseid, et parandada teadusuuringute töövooge, ning hõlbustatakse teadusuuringute väljundite ja ressursside leidmist ning taaskasutamist läbi metaandmete.

DataCite asutati 2009 aastal põhimõttel, et tegemist on avatud sidusrühmade juhitud kogukonnaga, milles võivad osaleda organisatsioonid üle kogu maailma. See põhimõte kehtib jätkuvalt. Samas on teenused praeguseks laienenud. DataCite’i katusorganisatsioon loodi eesmärgiga kaitsta ühiseid standardeid kogu maailmas, et toetada teadusuuringuid, hõlbustades seeläbi hea teadustava reeglite järgimist. Toetatakse avatud infrastruktuuriteenuseid, et tagada teadusuuringute tulemuste ja ressursside lihtsamat leitavust, kättesaadavust, koostalitlusvõimet ja taaskasutatavust (FAIR). DataCite’i teenused on teadusliku ökosüsteemi põhikomponendid. Kuna ökosüsteem areneb edasi, on avatud infrastruktuuri üha olulisemaks osaks saanud haldamine, jätkusuutlikkus ja säilimise kindlustamine.

DataCite koostöös mitmete avatud teaduse infrastruktuuri organisatsioonide ja algatustega on 2021 aastal kasutusele võtnud järgmised avatud teaduse infrastruktuuri põhimõtted The Principles of Open Scholarly Infrastructure.

DataCite’i eneseaudit avatud teaduse infrastruktuuri põhimõtete kohta DataCite conducted its own audit against the principles.

Strateegiline plaan aastateks 2022-2025 The Strategic Plan 2022-2025.

Avatud teaduse märk

DataCite Eesti on asutatud Eestis loodud teadusandmete leidmise ja kättesaadavuse suurendamiseks.

Eestist on DataCite’i liige Tartu Ülikool, kes on moodustanud DataCite Eesti konsortsiumi, kuhu kuuluvad veel Tallinna Ülikool, TalTech ja Eesti Maaülikool.

 

2015. aasta alguses moodustati DataCite Eesti konsortsium, mille abil tagatakse liitunud ülikoolide teadlaste poolt loodud teadusandmete leitavus ja kasutatavus.

TÜ raamatukogu ja TÜ loodusmuuseumi algatusel ning Eesti Teadusagentuuri finantseerimisel liitus Tartu Ülikool 2014. aastal organisatsiooniga DataCite, saades sellega õiguse omistada teadusandmetele üle Eesti unikaalseid digitaalobjekti identifikaatoreid (DOI).

Projektiaasta jooksul arendati DataCite Eesti veebipõhist platvormi, TÜ teadusandmete repositooriumi DataDOI, PlutoF ja SARV andmebaaside automatiseeritud lahendusi ning väljastati esimesed DOI-d repositooriumi QsarDB uurimisandmetele.

Liikmetel on õigus kasutada kõiki konsortsiumi pakutavaid liidestamisega ja andmekeskuste administreerimisega seotud teenuseid, sh DOI registreerimine. Konsortsiumiga võib liituda iga asutus või isik, kelle liitumise kiidab heaks konsortsiumi nõukogu.

Kontakt: datacite@datacite.ee