Kodanikuteadus, mida tuntakse ka harrastusteaduse, hobiteaduse, kaasamise, rahvahanke ja koosloome nime all, hõlmab mitteprofessionaalsete teadlaste vabatahtlikku osalemist organiseeritud teadustöös. Euroopa Harrastusteaduse Assotsiatsioon (European Citizen Science Association) on sõnastanud harrastusteaduse peamised põhimõtted, mille on eesti keelde tõlkinud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi töötajad.
Kodanikuteaduse projektides saavad osaleda kõik. Oluline on, et järgitakse teadlaste poolt ette antud juhiseid. Vabatahtlike panuseks võib olla näiteks andmete kogumine, töötlemine ja analüüsimine; uuringute tulemuste hindamine; projekti algatamine; tegevuskavade ja poliitikate kujundamine või muu abistav tegevus.
Lisaks teadusesse panustamisele on kodanikuteaduse üks oluline eesmärk haritud ja loova kogukonna arendamine ning teadusliku maailmavaate kujundamine ühiskonnas.
Lisaks teadusesse panustamisele on kodanikuteaduse üks oluline eesmärk haritud ja loova kogukonna arendamine ning teadusliku maailmavaate kujundamine ühiskonnas. Kodanikuteaduse kohta saab pikemalt lugeda teadusagentuuri portaalist miks?ee.