Poliitika

Avatud teaduse poliitika Eestis

Avatud teaduse poliitika on soovituste, nõuete ja juhiste raamistik teadussüsteemi osalistele avatud teaduse eesmärkide saavutamiseks. Eestis ei ole avatud teaduse jaoks eraldi poliitilist raamistikku veel loodud, kuid on toimunud mitmeid algatusi, arutelusid ja uuringuid vastava poliitika loomiseks.

Avatud teaduse ekspertkomisjon

Aastatel 2015–2016 tegutses Eesti Teadusagentuuri juures avatud teaduse ekspertkomisjon, mis töötas välja avatud teaduse raamdokumendi „Avatud teadus Eestis“ (2016). Raamistik andis süsteemse ülevaate avatud teaduses, sisaldas avatud teaduse põhimõtteid ja poliitikasoovitusi Eestile. Dokumendi eesmärgiks oli toetada riikliku strateegia ja institutsionaalsete poliitikate väljakujundamist.

Avatud teaduse poliitika ja uuringud – Eesti Teadusagentuur.

Samas on Eestis vastu võetud reeglid, seadused ja kokkulepped, mis reguleerivad avatud teadust.

  1. Näiteks kehtib Eestis Avaliku teabe seadus, kus on kirjas § 3 (1), punkt 8(2) “Teave, mida kogutakse või koostatakse teadustöö käigus ning mida kasutatakse teadusprotsessis tõendusmaterjalina või peetakse teadusringkondades üldiselt vajalikuks, et tõestada teadustöö käigus tehtud avastusi ja teadustöö tulemusi (edaspidi teadusandmed), antakse taaskasutamisse, kui teadusandmete loomist on rahastatud riigi, kohaliku omavalitsuse üksuse või avalik-õigusliku juriidilise isiku eelarve vahenditest ning teadlased, teadustööga tegelevad isikud või teadustööd rahastavad isikud on need digitaalselt institutsionaalse või valdkondliku teadusandmete hoidla kaudu juba avalikult kättesaadavaks teinud.”
  2. Lisaks on suurem osa Eesti ülikoole kirjutanud alla Hea Teadustava kokkuleppele, mis reguleerib avatud teaduse temaatikat järgnevalt: muude võrdsete tingimuste korral eelistab teadlane avatud juurdepääsuga ajakirju; Teadlane seisab hea selle eest, et teaduslikud andmed oleksid võimalikult lihtsalt leitavad ja kasutatavad. (Juhinduda võib FAIR printsiipidest (inglise keeles Findable, Accessible, Interoperable and Re-usable): leitavus, ligipääsetavus, koostalitlusvõimelisus, korduskasutatavus. The FAIR data principles.
  3. 2020. aastal on Haridus- ja teadusministeeriumi eestvedamisel koostatud tööversioonina Eesti avatud teaduse raamistik ja selle rakendamine. Raamistik seab üldisemad ja ajast sõltumatud põhimõtted ning sätestab avatud teaduse kui teema juhtimismudeli ja vastuse. Hetkel ei ole raamistik küll vastu võetud, kuid pakub võimalikku sisendit Eesti avatud teaduse poliitika koostamiseks.

Avatud teaduse poliitika Euroopas

Avatud teadus on Euroopa Komisjoni poliitiline prioriteet ning standardne töömeetod teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamisprogrammide raames, kuna see parandab teadusuuringute kvaliteeti, tõhusust ja reageerimisvõimet.

EK avatud teaduse poliitika koosneb kaheksast osast:

  1. Avatud andmed (FAIR)
  2. Euroopa Teaduspilv (EOSC)
  3. Uue generatsiooni teaduse hindamine (new generation metrics)
  4. Alternatiivne altmeetrika ja avatud teaduse praktiseerimise tunnustamine (altmetrics, rewards)
  5. Tuleviku teaduskommunikatsioon (scholarly communication)
  6. Teadlaskarjääri tunnustamine (rewards)
  7. Teaduseetika ja teadusandmete taastootmine (integrity, repoducibility)
  8. Haridus ja oskused (education, skills)