Eesti ülikoolid ja teadusasutused lähtuvad avatud teaduse rakendamisel projektipartnerite ja rahastamisprogrammide nõudmistest tulenevatest tingimustest. Ühelgi Eesti ülikoolil või teadusasutusel pole hetkel kehtivat Avatud teadust otseselt reguleerivat poliitikat. Samas on ülikoolid osalised mitmetes konsortsiumites, organisatsioonides ja projektides, kus rakendatakse avatud teaduse põhimõtteid.
Eesti teadusasutusest on Andmehalduspoliitika koostatud Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, mis määrab andmehalduse üldised põhimõtted KBFIs.
Tartu Ülikool kuulub ENLIGHT võrgustikku, mille liikmed leppisid 2023. aastal kokku ühistes Avatud teaduse põhimõtetes.
Eesti neli ülikooli (Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Maaülikool) moodustasid 2015. aasta alguses DataCite Eesti konsortsiumi, mille abil tagatakse liitunud ülikoolide teadlaste poolt loodud teadusandmete leitavus ja kasutatavus. DataCite on ülemaailmne andmekeskuste, ülikoolide ja teiste teaduslike uurimisasutuste võrgustik, mis pakub teenuseid ja tuge teadlastele, andmekeskustele, kirjastajatele ning teadustöö rahastajatele. Koostöös andmekeskustega omistatavad DOI-d andmekogudele ja teistele uurimisobjektidele loovad infrastruktuuri, mis võimaldab efektiivset andmete leidmist ja tsiteerimist. Andmetele tagatakse juurdepääs ja seega taaskasutamise võimalus.
Kõikides suuremates Eesti ülikoolides pakutakse nii raamatukogude kui ka instituutide poolt koolitusi erinevatel avatud teaduse teemadel.