Tartu Ülikooli raamatukogus toimub 22.mail seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?”, mis keskendub kodanikuteadusele ja ühiskonna kaasamisele.

Raamatukogu on olnud avatud teaduse eestkõneleja ning selles vallas teadlasi toetanud juba üle kümne aasta. Üks avatud teaduse alustaladest on kodanikuteadus. Kodanikuteadust, tuntud ka kui harrastusteadus, (inglise k. Citizen Science) võib kirjeldada kui ühiskonna liikmete vabatahtlikku osalemist teadustöös.

Kutsume teid kaasa mõtlema, kuidas ülikoolis ja raamatukogudes saab kodanikke teadusprojektidesse kaasata ning miks see on oluline. Seminaril tutvustatakse erinevaid võimalusi vabatahtlike kaasamisel.

Koolituspäeva esimene pool on eesti keeles, peale kohvipausi toimub ingliskeelne töötuba teaduspoodidest (Science Shop), mis avab, kuidas ülikoolid saavad kodanikuühiskonda kaasata nii teadus- kui õppetöösse.

Oodatud on teadlased, tudengid, projektijuhid, raamatukoguhoidjad ja kõik teised huvilised!

Kodanikuteaduse seminar

Sündmuse kava

11.00–13.00

Tartu Ülikooli teadusprorektor, professor Mari Moora tervitussõnad

Monika Suškevičs, Eesti Maaülikooli kaasava planeerimise kaasprofessor, “Harrastusteadus: kaasamise mudelid, praktikad ja näited”

Liisi Lembinen, Tartu Ülikooli raamatukogu arendusdirektor, „LibOCS projektist – Akadeemia ja ühiskonna sidemete tugevdamine läbi avatud kodanikuteaduse Balti teadusraamatukogude toel“

Ave Matsin, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili lektor, pärandtehnoloogia õppekava programmijuht, „Kõrgkoolid kultuuripärandit hoidmas. Avatud innovatsiooni võimalused eCHOingi projekti näitel“

Kairi Tilga, Eesti Koostöö Kogu juhataja, „Kas raamatukogu päästab demokraatia?“

Kaidi Meus, Eesti Teadusagentuuri TeaMe 3.0 programmi juht, „TeaMe 3.0 programmi tegevustest“

Elena Sipria-Mironov, Tartu Ülikooli raamatukogu projektijuht, „Pick your Public Engagement Fruit“

13.00 – 13.30 kohvipaus

13.30- 15.00
Henk Mulder, Groningeni ülikooli teadushariduse ja -kommunikatsiooni magistriprogrammi juht, „Teaduspood – mitmekülgne võimalus avalikkuse kaasamiseks ülikoolides. Miks ja kuidas?“ – inglise keeles

Groningeni ülikooli teadushariduse ja -kommunikatsiooni magistriprogrammi juht Henk Mulder räägib lähemalt miks ja kuidas kaasata avalikkust akadeemilisse uurimistöösse. Groningeni ülikoolis on sisse töötatud teaduspoe formaat, mis toob ülikooli teadmised kodanikuühiskonna teenistusse. Selleks kaasab ülikool kodanikuühiskonna tõstatatud praktiliste probleemide lahendamisse üliõpilasi ja teadlasi. Selline koostöö võimaldab üliõpilastele ühiskondliku missiooniga praktilist õpet, teadlastele ainest uuteks uurimisküsimusteks ning kodanikuühiskonnale teadmispõhist nõu probleemide lahendamisel. Tuginedes 25-aastasele rahvusvahelisele kogemusele, toob Mulder Groningeni teaduspoe kogemuste kõrval näiteid avalikkuse kaasamise tegevustest teistes Euroopa ülikoolides, pakkudes sel moel huvitavat mõtteainet nii ülikoolide õppe-, teadus- kui ka kommunikatsioonitegevuse laiemaks mõtestamiseks.

Päeva kokkuvõte.

Registreerumiseks vajuta SIIA!

Registreeruda on võimalik kuni 17. maini. Soovi korral väljastame ka tõendi seminaril osalemise kohta.

Seminaril osalemine on tasuta.

Osalejatele pakutakse kohvi ja suupisteid.

Sündmus salvestatakse ja tehakse hiljem kättesaadavaks Tartu Ülikooli digitaalarhiivis DSpace.

Seminari rahastab Erasmus+ projekti LibOCS (2021-1-EE01-KA220-HED-000031125) raames.

Lisainfo:
Lilian Neerut
Tartu Ülikooli raamatukogu erialainfo osakonna juhataja
Lilian.neerut@ut.ee